W dniach 13 – 14 kwietnia 2013 w Wileńskiej Siemens Arena odbył się Puchar Świata Karate Shinkyokushin. W drugim dniu zawodów 14 kwietnia na zawody wyjechała trzydziestoosobowa ekipa naszego klubu. Puchar Świata to impreza rangi Mistrzostw Świata, różniąca się od Mistrzostw odbywających się w Japonii tym, że podczas Pucharu obowiązuje podział na kategorie wagowe. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wagowych kobiet i trzech mężczyzn. Pierwszego dnia walczyły zawodniczki z wagi lekkiej i średniej oraz mężczyźni z kategorii lekkiej. Drugiego dnia odbyła się rywalizacja kategorii ciężkiej kobiet, średniej i ciężkiej mężczyzn. Poziom walk w każdej kategorii był bardzo wysoki, dorównała temu również organizacja imprezy. Polskę reprezentowało dwóch zawodników: Mateusz Garbacz – Wicemistrz Europy z 2012 roku, wystąpił w najlżejszej kategorii wagowej do 70 kg oraz Maciej Mazur Wicemistrz Europy U22 z 2011 roku, zawodnik Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin w kat. powyżej 80 kg. Mateusz przeszedł do drugiej rundy bez walki, ponieważ nie stawił się jego przeciwnik. W drugiej rundzie walczył z Japończykiem Shohei Yamano. Walka była bardzo wyrównana i zakończyła się po drugiej dogrywce. Przez wskazanie sędziów wygrał zawodnik z Japonii. Maciej stoczył dwie walki. W pierwszej pokonał Brazylijczyka Rafaela Garcia. W drugiej jego przeciwnikiem był Tsutomu Murayama – Wicemistrz Świata Open 2011. Po długiej, zakończonej po drugiej dogrywce, walce Maciek również musiał uznać wyższość zawodnika z Japoni. Turniej zdominowały reprezentacje Japonii i Litwy. Świetnie przygotowana, wyróżniająca się podczas zawodów była także reprezentacja Kazachstanu. Dla wielu z nas dużym przeżyciem było oglądanie walk Japończyków. Wystapili oni bardzo liczną, świetnie przygotowaną reprezentacją, pokazali świetny poziom wyszkolenia technicznego oraz przygotowania fizycznego i zdobyli najwięcej bo 11 z 24 medali. Jednak mimo największej liczby zdobytych medali, te najcenniejsze wywalczyli reprezentanci Europy. Mistrzem w kategorii lekkiej został Dimitriy Moisseyev z Kazachstanu, średniej Orest Proc z Litwy, a najwyższej niepokonany Valeri Dimitrov z Bułgarii. Wśród kobiet sytuacja wyglądała inaczej. Tutaj reprezentantki Japonii zdecydowanie dominowały. Jedynie w najcięższej kategorii zwyciężyła reprezentantka Litwy, doskonała zawodniczka – Margarita Ciuplyte, która pokonała w finale Mistrzynię Świata Open z 2011 roku Japonkę Emi Soguchi. Z Wilna wróciliśmy z ogromną energią i pełni radości z wzięcia udziału w światowym święcie karate shinkyokushin. Miłym ełckim akcentem podczas Pucharu Świata był udział w składach sędziowskich shihan Remigiusza Karpińskiego. Zapraszamy do odwiedzenia galerii, która powstała dzięki Pani Agnieszce Żukowskij i Tomkowi Jakszkowskiemu, którzy byli akredytowanymi dziennikarzami na Pucharze Świata. Dziekujemy !